caritasPracownicy, wolontariusze, podopieczni Caritas Archidiecezji Katowickiej oraz parafianie z różnych miast śląskich świętowali 6 kwietnia 2013 r. 25-lecie tej katolickiej organizacji charytatywnej.

Data obchodów nawiązuje do święta Miłosierdzia Bożego, które obchodzimy w drugą niedzielę wielkanocną, rozpoczynające w tym roku 69. Tydzień Miłosierdzia. O godz. 10.00 z Parafii pw. Św. Pawła Apostoła w Nowym Bytomiu wyruszyła pielgrzymka autokarowa Caritas Rudy Śląskiej, której duchowym przewodnikiem był ks. Mariusz Dronszczyk. Do bazyliki św. Antoniego w Rybniku nasza grupa dotarła o godz. 11.00. Następnie odbyło się nabożeństwo, potem o Caritasie i o Miłosierdziu Bożym mówił ksiądz Marek Bąk, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej. W samo południe rozpoczęła się uroczysta pontyfikalna Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem metropolity katowickiego arcybiskupa Wiktora Skworca. Abp Skworc podkreślił wielką wagę działalności Caritas mówiąc ”Trudno w kilku słowach ogarnąć całe dobro i wszystkie dzieła miłosierdzia przez nią podjęte i spełnione. Oprócz parafialnych zespołów wolontariuszy, Caritas prowadzi 80 placówek udzielających profesjonalnej pomocy około 15 tysiącom podopiecznych. Pod opieką Caritas działają m.in. hospicja i okna życia. Caritas pomaga potrzebującym rodzinom, bezrobotnym i bezdomnym.”  Zwracając się do zgromadzonych na Eucharystii powiedział: „Wy sprawiacie, że Kościół jest wiarygodny! Są trzy fundamenty każdej parafii. Pierwszy to liturgia. Drugi: martyria, czyli świadectwo. A trzeci, to jest diakonia, czyli Caritas. Na tych trzech filarach opiera się Kościół i każda parafia”.Na zakończenie homilii abp Skworc nawiązał do postawy, jaką każdy katolik powinien prezentować przy podejmowaniu wyborów czy decyzji mówiąc, że „Miłosiernego działania, mającego swoje źródło w Eucharystii, nie można ograniczyć tylko do dzielenia się tym, co materialne. Ważne jest dzielenie się samym Chrystusem! Głosić Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego, to znaczy ostatecznie głosić Życie!
Po Mszy Świętej wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni na kawę i poczęstunek w Domu Katechetycznym.   Po ogrzaniu się i wspólnym posiłku nasza rudzka pielgrzymka udała się do Sanktuarium Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Chwałowicach, gdzie ks. prałat Teodor Suchoń z wielką erudycją i pasją opowiedział o żywocie św. Teresy z Ávila. Ksiądz proboszcz ujął nas swoją serdecznością, życzliwością i dobrym słowem. Każdy z pielgrzymów otrzymał pamiątkowy kalendarz, czasopismo parafialne i relikwie św. Teresy.
                                                                                                 Stasia Schimera i Agnieszka Płaszczyk