Odpowiadając na apel papieża Franciszka o solidarność z Ukrainą parafie Rudy Śląskiej pragną wspólnie udzielić pomocy duchowej i materialnej walczącym o wolność i uchodźcom wojennym. 
RUDZKIE INFORMACJE: http://rudadlaukrainy.pl
Najnowsze INNE
 poniżej:

ZAPRASZAMY naszych Ukraińskich Gości od dzisiejszej niedzieli tj. 3 kwietnia, w każdą niedzielę na nabożeństwa w języku ukraińskim sprawowane przez grekokatolickiego księdza Tarasa Yavorskiego (kom.+48 733 259 290), który zamieszkał na terenie Rudy Śląskiej!!!  Nabożeństwa te będą odbywać się w Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Kochłowicach (mały kościół mieszcący się na rynku kochłowickim) o godz. 12:30.
Zapraszamy także wszystkie osoby z Ukrainy, które znalazły schronienie w naszym mieście na coniedzielne spotkania informacyjno - integracyjne odbywające się w języku ukraińskimprzy kawie i śląskim kołoczu, do domu parafialnego przy kościele św. Pawła w Nowym Bytomiu w każdą niedzielę o 15.00. 
 
TRIDUUM PASCHALNE - WYDARZENIA - na dole strony swzczególowe informacje w języku polskim i ukraińskim!
 
Dodatkowo w najbliższy czwartek tj. 31.03 o godz. 18:30 w domu parafialnym przy kościele św. Pawła w Nowym Bytomiu odbędzie się spotkanie dla osób które przyjęły do swoich domów lub pomagają uchodźcom. Temat spotkania: „Jak dobrze pomagać”. Na spotkaniu będą obecni duszpasterze, psycholog oraz przedstawiciele miasta. Chcemy poprzez to spotkanie wyjść z pomocą i informacją do osób które w różny sposób pomagają uchodźcom i wspomóc ich w niesieniu pomocy innym. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!
 
UWAGA!!! dla wszystkich chętnych chcących przyjąć uchodźców do swoich domów!
Relokacja uchodźców będzie koordynowana przez Śląski Urząd Wojewódzki. Podane dane zostaną przekazane za pośrednictwem Caritas Katowice do Urzędu Wojewódzkiego. A następnie poprzez punkty relokacyjne, które będą się bezpośrednio kontaktować z konkretnymi osobami, rodziny uchodźców będą kierowane do Rudy Śląskiej. 
 
Przyjmowanie uchodźców odbywa się na koszt przyjmującego, który zabezpiecza nocleg, media oraz wyżywienie. Prosimy zatem o rozważne podejmowanie decyzji według własnych możliwości finansowych.

Link do formularza dla wszystkich chętnych chcących przyjąć uchodźców do swoich domów:

Kochani bardzo dziękujemy za Waszą hojność jaką okazaliście wobec sytuacji na Ukrainie. W ubiegłą niedzielę i środę Popielcową zebraliśmy 19570 zł. Dziękujemy także za złożone dary materialne. Gdyby ktoś chciał nadal wspierać potrzebujących, to lista aktualnie najbardziej potrzebnych rzeczy znajduje się na profilu Facebook’a rudzkiego MOSiR-u (https://www.facebook.com/MOSiR-Ruda-%C5%9Al%C4%85ska-133765436658869)
DARY TE MOŻNA SKAŁADAĆ NADAL NA PROBOSTWIE!

 Wszelkie potrzeby w zakresie pomocy uchodźcom przybyłym do Rudy Śląskiej  winny być zgłaszane do Centrum Zarządzania Kryzysowego, gdzie działa bezpłatna, całodobowa linia telefoniczna 800158800.

W dalszym ciągu można też zgłaszać chęć udzielenia schronienia naszym wschodnim sąsiadom. Można to zrobić poprzez wysłanie maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Proszę, żeby w wiadomości podać Państwa dane, numer telefonu, adres, liczbę osób, które są Państwo w stanie przyjąć, a także czas, w jakim będą mogli gościć u siebie uchodźców.

W naszej parafii nadal modlmy się za Ukrainę podczas każdej Mszy Św, a także podczas  wtorkowych Nabożeństw ku czci św. Michała Archanioła i czwartkowych spotkań modlitewnych, a także w ramach Drogi Krzyżowej w piątki i czartkowej dla dzieci..

 

To już się dokonało:

W naszej parafii podczas każdej Mszy Św. modlmy się za Ukrainę, a także podczas rekolekcji, wtorkowych Nabożeństw ku czci św. Michała Archanioła i czwartkowych spotkań modlitewnych.

Chcemy również pomóc materialnie wszystkim potrzebującym na Ukrainie i uciekającym przed wojną. Zgodnie z apele Przewodniczącego KEP:
zbiórka pieniężna funduszy dla Ukrainy odbędzie się przed wszystkimi kościołami w niedzielę i Środę Popielcową.

W naszej parafii organizujemy również zbiórkę darów materialnych, które za pośrednictwem Caritas katowickiej zostaną przekazane bezpośrednio potrzebującym,
można je przynosić od Środy Popielcowej do piątku 4 marca na probostwo!

Potrzebne są:

- materiały opatrunkowe i do dezynfekcji;

- sucha żywność z długim terminem przydatności (konserwy, zupy chińskie i dania gotowe w torebkach, słodycze, pakowane owoce suszone);

- mleko modyfikowane dla różnego wieku, gotowe dania dla dzieci, płatki, masło orzechowe;

- pieluchomajtki, pampersy, podkłady, chusteczki nawilżane, chusteczki zwykle;

- latarki z bateriami, śpiwory i koce (nowe)

Wykaz miejsc i godzin modlitwy w intencji Ukrainy oraz możliwości przekazu darów materialnych znajdziemy w poniedziałek na stronie www parafii oraz miejskich portalach internetowych i społecznościowych.

TRIDUUM PASCHALNE - WYDARZENIA

 Zapraszam Cię do przeżywania wraz z nami  Świąt Wielkiej Nocy!

To dla nas najważniejsze wydarzenia  w ciągu całego roku. Jezus pokonuje śmierć, grzech i wszelką ciemność!

To dla nas zaszczyt gościć Cię w naszym domu, gdy w Twoim domu – Ukrainie trwa wojna. Zapraszamy Cię, bądź z nami w naszym Domu - w naszym kościele w tym szczególnym czasie, gdy Miłość i Życie zwyciężają zło.

Wielki Czwartek, to dzień w którym wspominamy ustanowienie Eucharystii przez Jezusa. Dobry Bóg karmi nas sobą - Miłością i obmywa nam nogi. Pragnie byśmy byli czyści i mieli w sobie życie i siły, którymi możemy podzielić się z słabymi i potrzebującymi.

Czwartkową wieczorną Mszą Świętą rozpoczynamy obchody Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego. Po Eucharystii, Chrystus obecny w Najświętszym Sakramencie zostaje przeniesiony do ciemnego miejsca w kościele, co przypomina o tym, że Pan Jezus został pojmany i wtrącony do więzienia.  Z ołtarza zostaje zdjęty obrus, świece – zostaje on zupełnie pusty, podobnie jak tabernakulum – miejsce w którym w kościele przechowywany jest Najświętszy Sakrament. Milkną organy i dzwonki. W kościele robi się cicho, pusto, smutno. Pan Jezus - Miłość została uwięziona.

Możesz pójść do ciemnicy i być tam z Chrystusem – w ciszy pomodlić się. On wie co to samotność, smutek, strach i nieprawdziwe oskarżenia.

Nasz kościół w Orzegowie o godz. 18.00!!!

W Wielki Piątek wspominamy mękę i śmierć Pana Jezusa, który wziął na siebie każdy nasz grzech i karę, którą powinniśmy ponieść. Wszechmocny Bóg wydał się w ręce ludzi, został niesprawiedliwie osądzony i zabity. Wcześniej cierpiał okrutne męki. Jego drogocenna krew obmywa nas z grzechów, zbawia, czyni czystymi, wolnymi i zdolnymi do kochania.

Podczas wieczornej liturgii odczytywana jest z Ewangelii Męka Pan Jezusa, po niej modlimy się za cały świat i adorujemy krzyż – oddajemy Mu pokłon i całujemy rany Pana Jezusa, dziękując, że wziął na siebie nasze grzechy byśmy mogli żyć wiecznie. Modlitwę kończy Komunia Święta, po której Jezus zostaje przeniesiony do Bożego Grobu.

Nasz kościół w Orzegowie o godz. 18.00!!!

 W Wielką Sobotę przez cały dzień jest okazja by być przy Panu Jezusie, którego ciało jest w grobie. 

W tym dniu odbywa się też święcenie pokarmów. Z koszyczkiem, w którym znajduje się:  chleb, sól, jajka, wędlina, chrzan i wielkanocny baranek przychodzimy do świątyni, by kapłan pobłogosławił pokarm na wielkanocny stół.

Wieczorem, po zmroku rozpoczyna się uroczysta Msza Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Na początku liturgii poświęcony zostaje ogień, którym zapala się paschał (dużą świecę), symbolizujący Pana Jezusa, czyli Światłość świata. Paschał wniesiony do ciemnej świątyni rozświetla jej mrok. Przyjdź do kościoła za świecą, która zostanie zapalona od poświęconego ognia. Pana Jezus - Światłość, zaproszony do naszego życia rozświetla największą ciemność i smutek zamienia w pokój serca. Podczas tej Mszy Świętej poprzez czytane Słowo Boże przypominana jest historia naszego zbawienia – tego jak Pan Bóg nas ocala.

Następny ważny moment to poświęcenie wody. Pokropieni nią na pamiątkę chrztu – wyznajemy w sposób uroczysty naszą wiarę i decyzję o tym, że chcemy należeć do Dobrego Boga i postępować jak On. Wodą, którą przyniesiesz zostanie poświęcona. Możesz potem w kolejnych dniach roku w domu nią się przeżegnać, aby wyznać swoją wiarę i odpędzić złe duchy.

Nasz kościół w Orzegowie o godz. 21.00!!!

Pan Jezus powstając z martwych po okrutnej męce, pokonał grzech i śmierć.

Nic i nikt nie jest mocniejszy od MIŁOŚCI DOBREGO BOGA!

W każdym domu w Niedzielę Zmartwychwstania ma miejsce uroczyste śniadanie wielkanocne. Cała rodzina zasiada do świątecznego stołu by razem świętować Zmartwychwstanie Pana Jezusa i dziękować mu za dobroć oraz za to, że jest Miłością, która zwycięża wszelkie zło.

Bądź z nami w tych ważnych dla nas dniach. Módl się za Polskę i Polaków.

Módl się za nas. Razem będziemy modlić się za Ukrainę.

 

Приглашаю Тебя отметить вместе с нами
Пасху – Светлое Христово Воскресение!

Это для нас самые важные события в году. Иисус побеждает смерть, грех и всякую тьму!

Для нас честь принимать Тебя в нашем доме, когда в Твоем – Украине идет война.

Приглашаем Тебя в наш Дом – в наш костел в это особенное время, когда Любовь и Жизнь побеждают зло.

В Великий четверг вспоминаем установление Иисусом таинства Евхаристии. Добрый Господь кормит нас собой – Любовью и омывает нам ноги. Он хочет, чтобы мы были чистыми, чтобы в нас были жизнь и силы, которыми мы можем делиться со слабыми и нуждающимися.

С вечерней мессы в Великий четверг начинается празднование Страстей, Смерти и Воскресения Господня. После Евхаристии Христос, присутствующий в Святых Дарах, переносится в темное место в костеле, так называемую темницу, что символизирует взятие Иисуса под стражу. С алтаря снимается скатерть и свечи – он остается совсем пустым, так же как и табернакль, т.е. место хранения Святых Даров. Замолкают орган и колокола. В храме становится тихо, пусто и одиноко. Иисуса Христа – Любовь арестовали.

Можешь пойти в темницу, помолиться в тишине и быть там с Христом.

Он знает, что такое одиночество, грусть, страх и ложные обвинения.

В Великую пятницу вспоминаем страсти и смерть Иисуса Христа, взявшего на себя все наши грехи и наказание, которое должны были понести мы. Всемогущий Бог отдал себя в руки людей, был несправедливо осужден и убит. Раньше Он терпел жестокие муки. Его драгоценная кровь омывает наши грехи, спасает нас и очищает, делает нас свободными и способными любить.

Во время вечерней литургии из Евангелия читаются Страсти Господни. После этого мы молимся за весь мир, поклоняемся кресту и целуем раны Иисуса Христа, благодаря Его за то, что Он взял на себя наши грехи, чтобы мы могли жить вечно. Молитва заканчивается Святым Причастием, после чего Иисус в Святых Дарах переносится в Гроб Господень.

В Великую субботу возможность весь день быть с Иисусом, тело которого находится в гробе.

В этот день также проводится освящение пищи. С корзинкой, в которой находятся хлеб, соль, яйца, мясные изделия, хрен и пасхальный агнец, мы приходим в храм, чтобы священник благословил продукты для пасхального стола.

Вечером, после наступления темноты, начинается торжественная Святая Месса Воскресения Господня. В начале литургии благословляется огонь, от которого зажигается пасхал (большая свеча), символизирующий Иисуса Христа, Свет мира. Пасхал, внесенный в темный храм, рассеивает мрак.

Возьми с собой в храм свечу, которая будет зажжена от освященного огня. Иисус Христос – Свет, приглашенный в нашу жизнь, освещает величайшую тьму и обращает печаль в душевный покой. Через чтение Слова Божьего во время этой Святой Мессы вспоминается история нашего спасения – того, как Бог нас избавляет.

Следующий важный момент – освящение воды. Окропленные ею в память о нашем крещении, мы торжественно исповедуем нашу веру и наше решение принадлежать Доброму Богу и поступать как Он. Вода, которую Ты принесешь в этот день в храм, будет освящена. Затем можешь использовать ее дома в другие дни года, чтобы перекреститься и отгонять злых духов.

Иисус Христос воскрес после жестоких страданий, Он победил грех и смерть.

Ничто и никто не может быть сильнее ЛЮБВИ ДОБРОГО БОГА!

 В Пасхальное воскресенье в каждом доме собираются за торжественным пасхальным завтраком. Вся семья вместе празднует Воскресение Иисуса и благодарит Его за Его доброту и за то, что Он есть Любовь, побеждающая всякое зло.

 Будь с нами в эти важные для нас дни. Молись о Польше и поляках.

Молись за нас. Вместе мы будем молиться за Украину.