1918 – 2018 DROGĄ ŚWIĘTYCH ZNAKÓW...
NA SETNY JUBILEUSZ KONSEKRACJI NASZEGO KOŚCIOŁA POD WEZWANIEM ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA W ORZEGOWIE

Uroczystością odpustową skończył się w naszej parafii pierwszy rok naszych przygotowań do Jubileuszu 100-lecia konsekracji naszego Kościoła (w 2018 r.) – Rok Chrztu. Nadal chcemy kroczyć drogą Świętych Znaków, stąd rozpoczynamy jej drugi rok – Rok Bierzmowania. Pragniemy w nim otworzyć się na działanie i moc Bożego Ducha. Chcemy bardziej zwrócić uwagę na to, aby żyć w Duchu, żyć w Jego łasce poprzez pielęgnowanie naszej relacji do Bożego Słowa i Sakramentu. Chcemy zaprosić się wzajemnie do bardziej intensywnej modlitwy poprzez Adorację Najświętszego Sakramentu (pół godziny przed każdą Eucharystią) i okazje do pojednania się w tym czasie z Bogiem poprzez Spowiedź.

Bierzmowanie, to także NOWE IMIĘ. Dla parafialnej wspólnoty, to imię wspólne nam wszystkim, czyli – ŚWIĘTY MICHAŁ ARCHANIOŁ! Już teraz cieszymy się na rekolekcje, które u progu Wielkiego Postu wygłosi nam Michaelita, ks. Robert Ryndak. Będzie mówił do nas o swoim zachwycie nad Świętym Patronem naszej parafii. Od tych rekolekcji, chcemy też aby w naszej świątyni na stałe, w każdy wtorek było sprawowane specjalne Nabożeństwo ku czci św. Michała.

Rok temu, w wielkiej licznie parafian pielgrzymowaliśmy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, gdzie zawierzyliśmy naszą parafię Dobremu Bogu. W tym roku chcemy ruszyć do Monte San Angelo, które znajduje się południowo-wschodnim regionie Włoch, zwanym Apulią, na górze Gargano. Może to będzie dobry początek pielgrzymowania do różnych świętych miejsc, związanych z kultem naszego Patrona.

Zwieńczeniem tegorocznego akcentu przygotowań do Jubileuszu, będzie czas kończący Pięćdziesiątnicę Paschalną, czas Nowenny i wielkie czuwanie – Wigilia Pentacostalna, w sobotni wieczór przed samą Uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Będziemy wtedy z całą mocą w Orzegowie wołać słowami bł. Jana Pawła II, które w 1979 r. rozbrzmiewały z dawnego, warszawskiego Placu Zwycięstwa, „niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, TEJ ziemi!”. Ufamy, że stanie się cud, cud nawrócenia w nas, ale i wokół nas... To na dziś najważniejsza, nasza duchowa droga, na najbliższe miesiące. Pewnie nie raz będzie jeszcze uszczegółowiana. Będziemy starali się przez to wszystko jeszcze bardziej próbować dać odpowiedź na pytanie, co to dla nas znaczy, że przyjęliśmy sakrament bierzmowania, sakrament umocnienia Duchem, ale i sakrament dojrzałości chrześcijańskiej.

 

ks. Ryszard Nowak
proboszcz