1918 – 2018 DROGĄ ŚWIĘTYCH ZNAKÓW – Rok Sakramentu Kapłaństwa

NA SETNY JUBILEUSZ KONSEKRACJI NASZEGO KOŚCIOŁA POD WEZWANIEM ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA W ORZEGOWIE

Rok szczególny…

I znów kolejna jesień naszego życia. Zbieramy dojrzałość minionego czasu, powoli przygotowujemy się do podsumowań przełomu roku, a z coraz większą ilością lat pewnie myślimy o tym co nieuniknioną perspektywą wieczności... W to tegoroczne zadumanie mocno wkrada się wdzięczność za łaskę miłosierdzia tego Jubileuszowego Roku, która dla nas Polaków szczególne wzmocnienie otrzymała przez 1050 rocznicę chrztu Mieszka, a przez to wprowadzenia Polski w krąg Dobrej Nowiny o Bogu Bogatym w Miłosierdzie.

Ogrom łaski...
Minione wydarzenia rocznicowe, Światowe Dni Młodzieży, a i nadto w naszej parafii ożywienie świadomości uzdrowienia wewnętrznego, które Chrystus Pan dokonuje w Sakramencie Namaszczenia Chorych jest powodem uwielbienia Boga. Na to nakłada się wielość spowiedzi, rozmów duchowych, rozpoczętych procesów uzdrowienia w poranionych relacjach, głębia Słowa Bożego, która przemienia tych, co to mają odwagę je regularnie medytować, intymność serca rozmiłowanego w obecności Pana Jezusa dopiero co przyjętego w Komunii Świętej... Jakże zatem nie wychwalać w Mocy Ducha Tego, „który jest w nas sprawcą chcenia i działania zgodnego z wolą Boga”...

Przedostatni etap...
Tegoroczną uroczystością odpustową wchodzimy w przedostatni etap przygotowań do parafialnego Jubileuszu 100-lecia konsekracji naszego kościoła. Na szlaku Drogi Świętych znaków wchodzimy w rozważanie tajemnicy święceń, zarówno tych dla posługi (diakonat), jak i tych dla składania ofiary, czyli kapłaństwa. Dobry Pan sprawił, że w maju w naszej parafii odbędzie się Msza prymicyjna naszego parafianina, diakona Łukasza. Czyż nie jest to kolejny uśmiech Pana Boga. Wcześniej wielkopostne rekolekcje zatytułowane: „Święceni, święci a może jednak tylko śnięci...?!” poprowadzi dla naszej wspólnoty Ojciec Duchowny naszego Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, ks. Krzysztof Tomalik. Właściwie od teraz, w całym tym roku, zapraszam Was wszystkich do szczególnie intensywnej modlitwy za ostatni etap przygotowań do święceń Łukasza, za brata Łukasza i naszą elżbietańską nowicjuszkę Basię, o łaski w ich formacji zakonnej oraz za całe dzieło powołań do służby Bożej w Kościele.

Wspomóż Dobry Panie Boże...
Jakby tego było mało, czeka nas w tym roku także przygotowanie do Misji Parafialnych, które odbędą się od 16 do 23 września 2017 r.. Jesienią zapraszamy na zapowiadany program wzrostu życia chrześcijańskiego, zatytułowany „Akademia Rozwoju Chrześcijanina” (ARCH+). Wiosną chcemy przeżyć kurs Nowe Życie w Chrystusie, zorganizowany dla nas przez Wspólnotę Ewangelizacyjną – „Rafael” oraz kurs przygotowujący do umiejętnego dzielenia się Ewangelią z bliźnimi, który poprowadzi dla nas, nasza Diecezjalna Diakonia Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie. Od grudnia rozpoczniemy Nowennę – modlitwę dziewięciu miesięcy w intencji tego wydarzenia. Tym duchowym i formacyjnym przygotowaniom będą równolegle towarzyszyły wszelkie działania praktyczne. W ramach Misji na zakończenie chcemy zaprosić wszystkich na sportowo-rodzinne wydarzenie – Family Games, a wieczorem na koncert uwielbieniowy, zaś w niedzielny wieczór odpustu – koncert organowy, na „nowe otwarcie” naszego instrumentu, który jak ufam uda się nam do tego czasu naprawić. Oba koncerty wpiszą się w tradycyjną już Rudzką Jesień Kulturalną oraz Orzegowski Rok Muzyki. A w następnym roku... Kochani, wtedy już będziemy świętować Jubileusz konsekracji naszego kościoła. Rozpoczniemy Odpustem w sobotni wieczór 29 września (w dzień wspomnienia naszego Patrona), a zakończymy dokładnie w dniu rocznicy – 6 października 2018 r.. Będzie to dla nasz oprócz świętowania czas odnowienia naszych Misji. Dużo, dużo się dzieje i wiele, wiele więcej nasz czeka... Zapraszam, bądźmy wielkoduszni, proszę, dajcie się zaprosić Panu Jezusowi, aby swoim własnym - dobrym życiem, pomóc naszym bliźnim zagubionym, znaleźć drogę powrotu do „Ojca Miłosierdzia i wszelkiej pociechy”.

ks. Ryszard Nowak
proboszcz