Chór parafialny
Grupy Parafialne

Obecnie działający w parafii chór mieszany „Michael” powstał na bazie istniejącego wśród Orzegowian umiłowania śpiewu chóralnego. Iskrą zapalną była zbliżająca się uroczystość prymicji w orzegowskim kościele. Agitacja wśród byłych członków nieistniejącego już chóru „Chopin”, by uświetnić uroczystość była owocna i natychmiastowa. W lutym 1982 roku odbyła się pierwsza próba z pozyskaną na tę okoliczność nauczycielką orzegowskiej szkoły a zarazem parafianką Panią Stefanią Mzyk. W ciągu dwóch miesięcy grupa ponad 30 osób zdążyła wyćwiczyć program i 12 kwietnia 1982 roku uświetnić uroczystość prymicyjną ks. Piotra Machonia.

Wykorzystując zapał wielu dawnych chórzystów z chóru „Chopin”, a także pozyskanych nowych osób, a przede wszystkim wielkie zaangażowanie i ofiarność Pani Dyrygent, po uroczystości prymicyjnej rozpoczęli próby z myślą o uświetnieniu orzegowskiego odpustu. Pierwszym opiekunem chóru w okresie początkowym był wikary ks. Kazimierz Wolny. Po roku pałeczkę opiekuna przejął proboszcz ks. Józef Grella, który inspirował chór do większej pracy.
Pierwszym poważniejszym występem chóru poza parafią była Katedra Chrystusa Króla w Katowicach w Roku Jubileuszowym na nabożeństwie fatimskim w ramach „Dnia Dekanatu Rudzkiego”.
Pierwszą konfrontacją z innymi chórami był koncert sześciu chórów z okazji 75-tej rocznicy chóru parafii św. Szczepana w Bogucicach. To radosne wydarzenie pozwoliło Pani Dyrygent i chórowi uwierzyć we własne siły.
Poza czysto wokalną działalnością, chór brał udział w pielgrzymce parafialnej do Piekar Śląskich, a od 1987 roku, przez kilka lat pielgrzymował na Górę św. Anny biorąc udział w zjeździe chórów kościelnych diecezji opolskiej.
Od pierwszej chwili powstania chóru, przyjął się zwyczaj odwiedzania miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Pierwszą pielgrzymkę - wycieczkę zespół odbył do Niepokalanowa i Warszawy w dniach 2 i 3 czerwca 1984 roku. Ponadto chór był między innymi w Częstochowie, Gidlach, Licheniu, Poznaniu, Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Krakowie, Czernej oraz w Austrii, gdzie część chóru zwiedziła Maria Zell, Wiedeń, Kalenberg. Chórzyście mieli też okazję zwiedzać kościoły w Bratysławie i innych miastach Słowacji.
Do tradycji parafialnej należą corocznie organizowane koncerty kolęd oraz inne uroczystości parafialne, które bez udziału chóru nie sposób sobie wyobrazić.
W dniu 3 stycznia 1988r. chór dostąpił zaszczytu śpiewania kolęd w czasie Mszy św. radiowej w kościele św. Krzyża w Warszawie. 22 stycznia 1998r. dwudziestu członków chóru wzięło udział we Mszy św. emitowanej przez Radio „Arka” w Łaziskach Górnych.                                               
Na przestrzeni tych lat chór zdołał wyćwiczyć bardzo dużo utworów i pieśni. W swym repertuarze posiada m.in.: kolędy, pastorałki i pieśni adwentowe; utwory wielkopostne i wielkanocne; pieśni eucharystyczne, maryjne a także Msze święte znanych autorów oraz inne utwory wielkich kompozytorów.
Przedział wieku chórzystów jest bardzo wielki i wynosi około 70 lat co daje ciekawe brzmienie. Wielopokoleniowość nawet całych rodzin, cementuje całą społeczność śpiewaczą. Młodzi mają okazję nauczyć się od starszych dyscypliny i innych potrzebnych w życiu doświadczeń. Chórzyści biorą aktywny udział w życiu religijnym parafii będąc aktywnymi członkami innych wspólnot.
Podczas tych trzydziestu lat, w naszej parafii oraz poza nią, chór dał kilkadziesiąt koncertów. Swym śpiewem wypełniał wielokrotnie również Dom Pomocy Społecznej „Senior” w Orzegowie oraz „Caritas” w Rudzie. Swoją obecnością uświetnił niezliczona ilość Mszy św. i  nabożeństw w naszym kościele.