Chór parafialny
Grupy Parafialne

Obecnie działający w parafii chór mieszany „Michael” powstał na bazie istniejącego wśród Orzegowian umiłowania śpiewu chóralnego. Iskrą zapalną była zbliżająca się uroczystość prymicji w orzegowskim kościele. Agitacja wśród byłych członków nieistniejącego już chóru „Chopin”, by uświetnić uroczystość była owocna i natychmiastowa. W lutym 1982 roku odbyła się pierwsza próba z pozyskaną na tę okoliczność nauczycielką orzegowskiej szkoły a zarazem parafianką Panią Stefanią Mzyk. W ciągu dwóch miesięcy grupa ponad 30 osób zdążyła wyćwiczyć program i 12 kwietnia 1982 roku uświetnić uroczystość prymicyjną ks. Piotra Machonia.

W każdy PONIEDZIAŁEK po mszy św. o godz. 18.00 w NOWYM DOMU KATECHETYCZNYM.

Pani Dyrygent Stefania Mzyk na przestrzeni tych lat zdołała wyćwiczyć bardzo dużo utworów i pieśni. W swym repertuarze chór posiada m.in.: kolędy, pastorałki i pieśni adwentowe; pieśni i utwory wielkopostne i wielkanocne; pieśni eucharystyczne; pieśni maryjne; Msze święte znanych autorów oraz inne utwory wielkich kompozytorów.

Na przestrzeni 20-tu lat chór liczył średnio ponad 60 członków. Były lata kiedy ta liczba wynosiła 80 osób. Przedział wieku chórzystów jest bardzo wielki i wynosi – około 70 lat. Taki skład chóru daje ciekawe brzmienie. Zainicjowana przez Panią Dyrygent akcja pozyskiwania młodzieży szkolnej do chóru to nie tylko brzmienie chóru, ale również doskonała lekcja dla dzieci i dorosłych.

Wielopokoleniowe uczestnictwo w chórze nawet i całych rodzin cementuje całą społeczność śpiewaczą. Młodzi mają okazję nauczyć się od starszych dyscypliny i innych potrzebnych w życiu doświadczeń. Chórzyści biorą aktywny udział w życiu religijnym parafii poprzez udział w innych wspólnotach, należąc do bardzo aktywnych członków tych wspólnot.

Próby chóru odbywają się w poniedziałki. W ciągu roku chór daje przeciętnie około 25 do 30 występów, obsługując bez wyjątku wszystkie parafialne uroczystości i jubileusze.

Z inicjatywy chóru w roku 1989 został zamówiony u Pana Kazimierza Kaliskiego obraz świętej Cecylii. Poświęcenie obrazu odbyło się w czasie Mszy św. z okazji święta patronalnego chóru. Obraz św. Cecylii do czasu remontu kościoła wisiał na jednej z jego ścian. Obecnie znajduje się w nowym domu katechetycznym.

Obecnie działający w parafii chór mieszany powstał na bazie istniejącego wśród Orzegowian umiłowania śpiewu chóralnego. Iskrą zapalną była zbliżająca się uroczystość prymicji w orzegowskim kościele. Agitacja wśród byłych członków nieistniejącego już chóru „Chopin”, by uświetnić uroczystość była owocna i natychmiastowa. W lutym 1982 roku odbyła się pierwsza próba z pozyskaną na tę okoliczność nauczycielką orzegowskiej szkoły a zarazem parafianką Panią Stefanią Mzyk. W ciągu dwóch miesięcy grupa ponad 30 osób zdążyła wyćwiczyć program i 12 kwietnia 1982 roku uświetnić uroczystość prymicyjną ks. Piotra Machonia.

Wykorzystując zapał wielu dawnych chórzystów z chóru „Chopin”, a także pozyskanych nowych osób, a przede wszystkim wielkie zaangażowanie i ofiarność Pani Dyrygent po uroczystości prymicyjnej rozpoczęli próby z myślą o uświetnieniu orzegowskiego odpustu. Pierwszym opiekunem chóru w okresie początkowym był wikary ks. Kazimierz Wolny. Po roku pałeczkę opiekuna przejął proboszcz ks. Józef Grella, który inspirował chór do większej pracy.

Pierwszym poważniejszym występem chóru poza parafią była Katedra Chrystusa Króla w Katowicach. Śpiewali tam w czasie nawiedzenia katedry w Roku Jubileuszowym na nabożeństwie fatimskim w ramach Dnia Dekanatu Rudzkiego.

Pierwszą konfrontacją z innymi chórami był koncert sześciu chórów z okazji 75-tej rocznicy chóru parafii św. Szczepana w Bogucicach. Konfrontacja ta okazała się nie tylko radosna i szczęśliwa ale przede wszystkim pozwoliła chórowi i Pani Dyrygent uwierzyć w siły własne i chóru jako całości. Te dwa występy poza parafią dały i to, że postrzeżono nie tylko bardzo liczny chór, ale zespół o ciekawym wyrazie i brzmieniu.
Poza czysto wokalną działalnością, chór brał udział w pielgrzymce parafialnej do Piekar Śląskich, a od 1987 roku pielgrzymuje na Górę św. Anny i bierze udział w zjeździe chórów kościelnych diecezji opolskiej.

Od pierwszej chwili powstania chóru, przyjął się zwyczaj odwiedzania miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Pierwszą pielgrzymkę - wycieczkę odbyli do Niepokalanowa i Warszawy w dniach 2 i 3 czerwca 1984 roku. W Warszawie zwiedzili ważniejsze dla historii naszej Ojczyzny kościoły, w Niepokalanowie w czasie Mszy św. odśpiewali szereg pieśni eucharystycznych i maryjnych. Ponadto chór pielgrzymował do: Szymanowa, Leśniowa, Częstochowy, Gidel, Lichenia, Poznania, Osiecznej, Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej, Bardo Śląskiego, Makowa Podhalańskiego, Krakowa, Czernej, Mogiły, Myślenic, Staniątek, Szczyrku, Pszowa, Gostyni oraz do Austrii gdzie część chóru zwiedziła Mariazell, Wiedeń, Kalenberg; na Słowacji zwiedzali kościoły w Bratysławie i innych miastach.

Chór współpracuje z chórami działającymi na terenie okręgu chorzowsko - rudzkiego, organizuje wspólne koncerty kolęd.

Do tradycji parafialnej należą corocznie organizowane koncerty kolęd oraz inne uroczystości parafialne, które bez udziału chóru nie sposób sobie wyobrazić. Uroczystościami tymi są: procesje Bożego Ciała, Msze św. prymicyjne, jubileusze kapłańskie i małżeńskie, odpust parafialny, Pasje, Triduum Paschalne, śpiewany różaniec czy Gorzkie Żale, itp.

W dniu 3 stycznia 1988r. chór dostąpił zaszczytu śpiewania kolęd w czasie Mszy św. radiowej w kościele św. Krzyża w Warszawie. W drodze powrotnej dali koncert kolęd w Szymanowie dla sióstr i okolicznej ludności. 22 stycznia 1998r. dwudziestu członków chóru wzięło udział we Mszy św. emitowanej przez Radio „Arka” w Łaziskach Górnych.