Ministranci
Grupy Parafialne

Ministranci działają na całym świecie w kościołach katolickich. Są to zazwyczaj chłopcy i młodzież męska, którzy pomagają księdzu podczas Mszy Świętej oraz nabożeństw (np. majowe czy różaniec). Czasami jednak, możemy spotkać się z dziewczętami ministrantkami. Zależy to od proboszcza parafii, lecz najczęściej zdarza się to w małych miasteczkach, w których nie ma za dużo chłopców chętnych do posługi.

STROJE LITURGICZNE

Tradycyjnym strojem ministrantów jest:
Komża i sutanka - najmłodsi ministranci
Komża i sutanka + kołnierz - starsi ministranci
Alba + cingulum - ministranci po bierzmowaniu/lektorzy
Alba i pas - animatorzy, ceremoniarze

PATRONI MINISTRANTÓW

Patronami ministrantów są:
- Św. Alojzy Gonzaga
- Św. Dominik Savio
- Św. Stanisław Kostka
- Św. Tarsycjusz
- Św. Jan Bosco

MINISTRANCI Z ORZEGOWA

Jest nas ok. 40 a naszym opiekunem jest ks. Karol Płonka, który jest bardzo sympatyczny i zabawny, lecz także bardzo wymagający i obowiązkowy, czego również oczekuje od każdego z nas. Oprócz służby (obowiązkowo 2 Msze w tygodniu i 1 w niedzielę dla każdego ministranta) wyjeżdżamy na różne wycieczki. W roku 2015 w wakacje wraz z oazą pojechaliśmy do Francji, gdzie zwiedziliśmy Paryż, a cały ostatni dzień spędziliśmy świetnie bawiąc się w Disneylandzie. Jako że większość z naszych chłopaków lubi grać w piłkę nożną, bierzemy udział w ministranckich turniejach sportowych. Swoje zbiórki mamy w domu katechetycznym przy probostwie w każdą sobotę o 9.oo. Każdego zainteresowanego serdecznie zapraszamy!

DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ MINISTRANTEM?

Przede wszystkim dlatego, że będziesz bliżej Jezusa, lecz także poznasz nowych kolegów, spędzisz wesoło czas oraz będziesz mógł wziąć udział w rekolekcjach i dniach wspólnoty ministrantów.

'Bo wielu jest powołanych, lecz mało wybranych' (Mt 22, 14)