1918 – 2018 DROGĄ ŚWIĘTYCH ZNAKÓW...
NA SETNY JUBILEUSZ KONSEKRACJI NASZEGO KOŚCIOŁA POD WEZWANIEM ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA W ORZEGOWIE

W tym roku mija setna rocznica powstania aktualnej bryły naszego Kościoła, a za siedem lat, dokładnie 6 października 2018 r., przypadnie setna rocznica konsekracji orzegowskiej świątyni. W ubiegły czwartek, rozpoczęliśmy nasze siedmioletnie przygotowanie do tego Jubileuszu. Skromnie, bez wielkich fanfar... bo to, jak ufam, będzie ono narastało z czasem, aby ostatecznie wybrzmieć najbardziej uroczyście za siedem lat...

Chcemy jako parafia przygotować się do tego wydarzenia przez szczególne rozważanie w każdym kolejnym roku jednego z siedmiu sakramentów. I tak, przez najbliższy rok, rozpoczynamy tę drogę przez pochylenie się nad tajemnicą chrztu świętego w życiu chrześcijanina. Chcemy to uczynić na różne sposoby, akcentując ten temat w naszych homiliach, w rekolekcjach, w specjalnych katechezach dla dzieci i młodzieży, a także w jeszcze wielu innych inicjatywach (liczymy tu także na kreatywność i propozycje naszych parafian i innych osób, które chcą nam w tym pomóc). Mamy już pierwsze konkrety:

  • Pierwszą propozycją są rekolekcje, które od przyszłej niedzieli poprowadzi dla nas ks. Marcin Niesporek (w ramach przygotowania do wizytacji parafii przez ks. Arcybiskupa Damiana Zimonia).
  • Prawie równolegle, już 13 października, rozpoczyna się w naszej parafii Seminarium Odnowy Wiary, które potrwa do 8 grudnia br.
  • Już teraz mamy zaplanowane rekolekcje u progu Wielkiego Postu, które dla naszej parafii, wraz z Diecezjalną Diakonią Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie poprowadzi ks. Jarosław Ogrodniczak. Odbędą się one w dniach od 26-29 lutego 2012 r. i będą one nosiły temat: „ŻYĆ ŁASKĄ CHRZTU...”.
  • Podobnie, ewangelizacyjnie, będzie ukształtowana treść rekolekcji dla młodzieży (poprowadzi je s. Anna Bałchan ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, w dniach od 29 lutego do 2 marca 2012 r.) i dzieci (poprowadzi je ks. Mariusz Dronszczyk, wikariusz parafii p.w. MB Różańcowej w Rudzie Śląskiej, w dniach od 7-9 marca 2012 r.).
  • Najważniejszym czasem w tym rocznym przygotowaniu będą początkowe tygodnie Wielkiego Postu i Święte Triduum Paschalne, które w naturalny sposób eksponują i akcentują tematykę przymierza Chrztu Świętego.

Bardzo mocno zachęcamy wszystkich naszych parafian i ludzi nam życzliwych do żarliwej modlitwy, aby ten czas naszego przygotowania „wydał godny owoc nawrócenia” /Mt 3,8/. Zachęcamy nade wszystko do wielkiego uwielbienia Pana Boga za dary jego Opatrzności nad nami, ale i do wspólnej prośby, aby nasi parafianie już dziś wierni Panu Jezusowi, wytrwali i wciąż wzrastali w wierze, a także by inni nasi parafianie, dziś często bezwiednie mijający nasz kościół, albo zaglądający do niego sporadycznie, pokochali Pana Jezusa i sami świadomie włączyli się w codzienność Żywego Kościoła.

Wybiegając trochę w przyszłość, w 2017 roku przypadnie 10 rocznica ostatnich misji parafialnych. Bardzo chcielibyśmy, jak Pan Bóg pozwoli, aby wtedy odbyło się wielkie wydarzenie ewangelizacyjne, w którym będziemy głosić Pana Jezusa w najprzeróżniejszy sposób na ulicach Orzegowa... będą koncerty, happeningi, clowning, pantomimy, konkursy, i inne sposoby zwiastowania Dobrej Nowiny oraz wielkie wydarzenia ewangelizacyjne w naszym kościele (już teraz zapraszamy różnych chrześcijan, aby rezerwowali sobie ten czas)...

Do tego czasu chcielibyśmy, aby w parafii powstało swoiste „wojsko Gedeona”, który z 300 oddanymi sprawie ludźmi walczył i zwyciężał w imię Pana Boga. Jesteśmy świadomi, że cały czas rozgrywa się najważniejsza walka, walka o ludzkie serca. Jako parafia potrzebujemy się dobrze przygotować do tych misji, aby kiedy, jak ufamy wielu zagubionych, naszych sióstr i braci, zechce wtedy wrócić do Boga i Kościoła, zostali przez nas przyjęci i wprowadzeni na drogę wzrostu wiary. A tego trzeba się nam ciągle uczyć!

To dopiero początek naszych planów. Ufamy, że są one zapisane w Odwiecznej Mądrości i Miłości Ojca Niebieskiego i że ON przyzna się do tych pomysłów i wskaże ich jednocześnie znacznie więcej. Jego wielkoduszność nie ma granic, więc nie zacieśniajmy miary Jego miłości, która jest bez miary!

 

ks. Ryszard Nowak
proboszcz