O Triduum Paschalnym i świetach Wielkiej Nocy w programie Express Silesia w telewizji TVS opowiada Proboszcz parafii sw. Michała Archanioła, ks. Ryszard Nowak (film po kliknięciu ikony).
Od dawien dawna czas od Niedzieli Palmowej do Mszy Wieczerzy Pańskiej jest w Kościele bezpośrednim przygotowaniem do świętowania Paschy Chrystusa. Najpóźniej w tym okresie winno dokonać się nasze pojednanie z Bogiem i bliźnimi, aby móc z czystym sercem przystąpić do tej największej uroczystości.
Te trzy święte dni są jak jeden dzień, dlatego nasze świętowanie powinno trwać nieprzerwanie i być towarzyszeniem Panu Jezusowi w najważniejszych treściach naszej wiary. Wszystko rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej w czwartek wieczorem, a kończy się nieszporami w niedzielę zmartwychwstania.
OKAZJA DO SPOWIEDZI ŚW. w Wielkim Tygodniu w naszej parafii: od poniedziałku do środy od 6.30 do 9.00 i od 15.00 do Mszy św. wieczornej. W trakcie Triduum Paschalnego: w Wielki Czwartek tylko od 15.00 – gdyż rano księżą są na Mszy Krzyżma św. z Ks. Arcybiskupem, Wielki Piątek i Sobotę od 10.00 do 18.00. Dyżur księży w konfesjonale będzie uzależniony od innych zadań duszpasterskich, dlatego prosimy o wielkoduszną wyrozumiałość. Jeszcze raz bardzo prosimy o to, aby nie odkładać spowiedzi świętej
na ostatnie chwile przed świętami i nie narażać się na niepotrzebne zniecierpliwienie.
Serdecznie zapraszamy do świętowania w pełni całego TRIDUUM PASCHY CHRYSTUSA.
Jest to jedno, wielkie „święto nad świętami”, trwające trzy dni (od wieczora Wielkiego Czwartku do wieczora Niedzieli Wielkanocnej). Tri-duum (z łaciny „trzy dni”). „Paschalne” od „pascha” (z hebrajskiego „przejście” – anioła śmierci przez ziemię egipską i przejście Izraelitów przez Morze Czerwone z niewoli egipskiej do wolności). Chrystus przeszedł ze śmierci (Wielki Piątek) do życia (Wielkanoc Zmartwychwstania). Ja chrześcijanin przechodzę ze śmierci grzechu do życia w miłości Bożej przez chrzest i każdorazową spowiedź.
Dla chrześcijanina nie ma nic ważniejszego, nic bardziej godnego świętowania jak Triduum Paschalne, jak te święte trzy dni. Dlatego robimy wszystko, aby do wieczora Wielkiego Czwartku posprzątać nasze mieszkania, porobić zakupy, a przede wszystkim oczyścić swoją duszę przez spowiedź. A potem mieć CZAS dla świętowania!!!
I DZIEŃ TRIDUUM – Misterium Chrystusa Umęczonego
Rozpoczynamy w Wielki Czwartek - Mszą o godz. 16.00, na którą szczególnie zapraszamy wszystkie dzieci. W pełnym znaku Wieczerzę Pańską będziemy celebrować o godz. 18.00. Wspominamy w niej ustanowienie Eucharystii i sakramentu święceń. Rozważamy przykazanie miłości, której wzór daje Chrystus umywający uczniom nogi (mandatum). Przez cały Wielki Czwartek tabernakulum jest puste i otwarte, bo od tej Eucharystii zaczyna się nowy cykl udzielania sakramentów św. (rano biskup w katedrze poświęci oleje używane przy chrzcie, bierzmowaniu, święceniach i namaszczeniu chorych). Zapraszamy całą wspólnotę parafialną. Dorosłych, młodzież i dzieci (szczególnie na 16.00). Kolekta w tej Eucharystii będzie zebrana jako nasz dar miłości dla najuboższych. Komunię św. przyjmiemy wszyscy pod dwiema postaciami w pełnym znaku uczty duchowej jaką jest spotkanie z Chrystusem eucharystycznym.
Po Mszy Wieczerzy Pańskiej adoracja w ciemnicy do 22.00 na pamiątkę modlitwy Jezusa w Ogrójcu i jako dziękczynienie za dar Eucharystii. Po powrocie do domu rodzina niech zgromadzi się na uroczystej wieczerzy. Można zapalić świecę, odczytać Ewangelię Jana 13 rozdział, wzajemnie sobie przebaczyć i pojednać się.
W Wielki Piątek, zapraszamy do kościoła na godz.9.00 na wspólną modlitwę Jutrzni z Godziną Czytań. Wieczorną celebrację rozpoczniemy od krótkiego wprowadzenia pierwszymi dwunastoma stacjami Drogi Krzyżowej o godz.17.40, a samą Liturgię Męki Pańskiej rozpoczniemy o godz.18.00, podczas której wszyscy będziemy adorowali zwycięski krzyż Chrystusa.
Przeżyjmy ten w skupieniu, wszak to dzień śmierci Pana Jezusa. Nie biegajmy po sklepach. Zatroszczmy się, by to był dzień wolny
od pracy. Pamiętaj o ścisłym poście w tym dniu (nie tylko bez mięsa, ale tylko raz do syta). Umarł Twój Zbawiciel! Odłóż wszystkie niepotrzebne zajęcia, sprawy. Przyjdź do kościoła.
Wieczorną celebrację rozpoczniemy od krótkiego wprowadzenia pierwszymi dwunastoma stacjami Drogi Krzyżowej o godz.17.40,
a samą Liturgię Męki Pańskiej rozpoczniemy o godz.18.00, podczas której wszyscy będziemy adorowali zwycięski krzyż Chrystusa.
Liturgia, a nie Eucharystia, bo zamiast przeistoczenia mamy adorację krzyża. Wspominamy i uobecniamy historyczny fakt śmierci Chrystusa dla nas i dla naszego zbawienia. Momentem najważniejszym tej liturgii jest akt osobistego ucałowania krzyża przez wszystkich uczestników liturgii. Krzyż to znak zwycięstwa Chrystusa, znak Jego chwalebnej śmierci i mojego zbawienia. Komunię św. przyjmujemy z darów zakonsekrowanych w poprzedni wieczór Wielkiego Czwartku w czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej. Kolekta w czasie tej liturgii na potrzeby chrześcijan w Ziemi Świętej.
II DZIEŃ TRIDUUM – Misterium Chrystusa Pogrzebanego
Czuwanie przy Bożym Grobie w Wielki Piątek do 22.oo.
W Wielką Sobotę ponownie zapraszamy do kościoła na godz.9.00 na wspólną modlitwę Jutrzni z Godziną Czytań. Od godz.10.00
do godz.15.00 o każdej pełnej godzinie święcenie potraw na stół wielkanocny i okazja do indywidualnej adoracji przy Bożym Grobie. To także ma być dzień wyciszenia, modlitwy przy Bożym Grobie, dzień oczekiwania. Kościół zaleca także w tym dniu post.
III DZIEŃ TRIDUUM – Misterium Chrystusa Zmartwychwstałego
Zmartwychwstanie Pańskie rozpoczniemy świętować Wigilią Paschalną (Rezurekcja) o godz. 21.00, która zakończy się procesją rezurekcyjną wokół kościoła.
Rezurekcja (re surgo) – celebracja Zmartwychwstania – największego cudu Pana Jezusa i fundamentu naszej wiary. „Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał daremna byłaby nasza wiara i aż dotąd pozostawalibyśmy w naszych grzechach” (1 Kor). Rozpoczynamy tę liturgię na zewnątrz od zapalenia ognia i liturgii światła. Do kościoła wnosimy paschał – jedyne źródło światła – symbol Chrystusa zmartwychwstałego. Prosimy zabrać świece, które odpalimy od paschału, by rozjaśnić nasz kościół tylko ich światłem. Z wiarą wysłuchamy długiej liturgii słowa, w której mamy przeżyć na nowo najważniejsze prawdy naszej wiary. Odnowimy nasze przyrzeczenia chrzcielne. Wyznamy uroczyście wiarę, że jesteśmy chrześcijanami. Przyjmiemy Komunię wielkanocną pod dwiema postaciami. Obwieścimy radosną nowinę o zmartwychwstaniu naszego Panu w procesji rezurekcyjnej dookoła kościoła.