Podczas tej prezentacji poruszono m. in. temat nowych tras Bożego Ciała, do czego, jak ustalono, będzie trzeba odnieść się po Nowym Roku...
Następnie ksiądz proboszcz podzielił się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami po dwóch miesiącach posługi w parafii. Była mowa o otwartości naszych parafian na zmiany, o elastyczności w podejściu do nowych wyzwań, o wartościach, które kultywujemy, ale i o problemach, jakie są widoczne w naszej parafii. Jest to ściśle związane z trójpodziałem terytorialnym naszej parafii. Proboszcz mówił też o szansach na poprawę "wizerunku" Orzegowa, gdy wrócimy do swej historycznej tożsamości. Musimy patrzeć na całe środowisko, społeczność Orzegowa, a nie tylko na budynki parafialne i wydarzenia w nich się odbywające.
Ks. proboszcz szczerze ukazał sytuację finansową i gospodarczą parafii. Zadowalający jest fakt, że parafia nie posiada długów, jednak 95% dochodów (głównie z intencji i kolekt niedzielnych przeznaczonych na parafię) jest rozdysponowywane na pokrycie bieżących kosztów, m.in. opłaty związane z funkcjonowaniem Parafii i konieczne bieżące łatanie usterek. Co jest oczywiste, pieniędzy na poważne remonty i modernizacje, należy szukać poza parafią.
Parafię czekają liczne remonty, na które pieniądze mają być pozyskane m.in. z funduszy WFOŚiGW oraz miasta i w miarę możliwości Unii Europejskiej, co wiąże się z faktem, że budynek kościoła i probostwo są wpisane do rejestru zabytków – niestety łącznie ze starym domem katechetycznym, który nie nadaje się już do użytku. Nieszczelny dach i grzyb na ścianach kwalifikuje budynek do rozbiórki. Trzeba jednak na rozbiórkę uzyskać pozwolenie od konserwatora zabytków.
Tzw. nowy Dom Parafialny czeka rewitalizacja, stąd w zamyśle jest stworzenie, na dobudowanym poddaszu pokoików, które byłyby dostępne zarówno dla katechumenów z naszej archidiecezji (mamy program przygotowania ich do chrztu, bierzmowania, I komunii św.), przygotowujących się do przyjęcia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, ale również dla zwykłego ruchu pielgrzymkowego i turystycznego (atutem jest bliskość autostrady, dla pielgrzymów z północy na południe Europy).
Rozmawiano również o naszym chórze parafialnym, który do repertuaru, oprócz pieśni religijnych, mógłby wprowadzić repertuar regionalny i w odpowiednich grupach wiekowych, ze śląskimi strojami, tworzyć środowisko, w którym śląskość stałaby się pomostem dla Polaków, Niemców i Ślązaków, którzy z tej ziemi pochodzą! To także zamysł, aby na bazie Domu Katechetycznego utworzyć punkt kontrolny na Camino de Santiago, wszak czas rozwoju pielgrzymek do św. Jakuba w Santiago de Compostella, to czasy bliskie pierwszym zapiskom o Orzegowie.
W tym obiekcie należy też założyć biuro pośrednictwa pracy i organizować kursy dla przekwalifikowania, bądź do kwalifikowania bezrobotnych i nie radzących sobie z życiem.
Podjęto także tematykę zbliżających się wyborów samorządowych i konieczności wsparcia kandydatów z Orzegowa, aby być reprezentowanym w naszych sprawach w radzie miasta Ruda Śląska! Stąd celem powinno być zachęcanie mieszkańców naszej dzielnicy do czynnego udziału w wyborach.
Ks. proboszcz poinformował o podjętych działaniach dotyczących termomodernizacji całego obiektu, a więc podłączenia instalacji gazowej do budynku probostwa i o wymianie urządzeń ciepłowniczych: kotła CO, instalacji oraz kaloryferów, a także o konieczności zminimalizowania utraty ciepła poprzez wymianę stolarki drzwiowej i okiennej.
Następnie rozmawiano o Starym Cmentarzu. Głos zabrał p. Marek Kobierski. Mówił o bezdomnych, którzy przebywają na terenie cmentarza. Zdaniem księdza proboszcza informacje o działaniach związanych ze starym cmentarzem powinny być też "wrzucane" na stronę internetową, tym bardziej że zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych. W związku z tym, że tego roku święto wypada w poniedziałek, prośba prezes Towarzystwa Miłośników Orzegowa zwrócił się z prośbą skierowaną do Rady Parafialnej o pomoc w kweście na renowację Starego Cmentarza, która w tym roku trwać będzie dwa dni (31 X oraz 1.11).
Na zakończenie rozmawiano o kolejnym spotkaniu RP, które zaplanowano przed świętami Bożego Narodzenia. Zebranie zakończono wspólną modlitwą.