Orzegów, 16 kwietnia 2020 r.

Szczęść Boże Kochani, Witajcie!

Sytuacja, w jakiej znaleźliśmy się od ponad miesiąca mocno zdezorganizowała nasze życie i plany. Przykro nam, że tak się dzieje. Zatem wszyscy musimy spróbować rozsądnie jakoś się w tym odnaleźć.

Wobec pytań dotyczących I Komunii naszych Dzieciaków w tym roku, prosimy Was o cierpliwość. Wiemy na dziś tyle, ile Wy wiecie, czyli, delikatnie mówiąc bardzo niewiele. W związku z tym proponujemy jeszcze trochę cierpliwie poczekać z decyzjami (aż do czasu, kiedy dzieci będą mogły wrócić do szkoły). Jeśli od poniedziałku ma na nowo być „odmrażana” gospodarka to i tak nie wiemy co to właściwie znaczy, czyli w jakim zakresie to nastąpi, czy lokale będą uruchomione i na jakich zasadach, czy będzie możliwy udział fizyczny wiernych w Liturgii, jakie to będą dopuszczalne liczby osób, kiedy dzieci wrócą do szkoły, co jest warunkiem jakiegokolwiek działania z ich obecnością, jak będzie wyglądał „rok szkolny” i czy, i kiedy będą jakiekolwiek wakacje, itp., itd.

Za dużo jest na dziś niewiadomych, aby podejmować jakiekolwiek sztywne decyzje (według mnie/nas nie ma sensu dzisiaj ustalanie jakiegokolwiek terminu, np. we wrześniu czy październiku, skoro z eteru od miesiąca płynie przesłanie, że to mogą być miesiące drugiego „rzutu” epidemii). Jeżeli w maju nie będą możliwe do utrzymania terminy uroczystości pierwszokomunijnych (a to wydaje się najbardziej prawdopodobne), to i tak decyzje będziemy podejmować wobec faktów, w tym tych najważniejszych, o powrocie do jako takiej normalności w zakresie poruszania się i podjęcia zwykłych zajęć (a to raczej nie nastąpi za kilka dni, czy tygodni, ale niestety potrwa znacznie dłużej).

Zgodnie z zarządzeniem ks. Arcybiskupa, możliwe wtedy będę następujące warianty (cytujemy istotną tutaj część zarządzenia, i jak sami się zorientujecie, staje się na naszych oczach raczej nieaktualna – patrz „wariant b”, i czeka nas „wariant a”):

I. Uroczystość Pierwszej Komunii św.

 1. Do Wielkanocy odwołane są wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami.
  Przyjmujemy zasadę, że jeżeli szkoły pozostają zamknięte i dzieci mają pozostawać w domach, nie organizujemy dla nich także żadnych zajęć w parafii (w tym pierwszych spowiedzi).
 2. Po Wielkanocy:
  a. wariant I: jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie I Komunie Święte do czasu ustania epidemii.
  b. wariant II: jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości.
 3. Gdyby rodzice zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę.
 4. Gdyby rodzice nie zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło.
 5. Duszpasterzy zachęcam, by byli w stałym kontakcie (jeśli nie osobistym, to telefonicznym lub mailowym) z rodzinami dzieci komunijnych i wsłuchiwali się w ich opinie.

Rozumiejąc Waszą niepewność i wielość pytań, jeszcze raz prosimy Was o cierpliwość. Kiedy tylko to będzie możliwe, spotkamy się i znajdziemy najlepsze z możliwych rozwiązań.

A tak nawiasem mówiąc, osobiście sądzę (ks. Proboszcz), że w tym roku uroczystości te jak i inne winny mieć bardziej skromny charakter, a może nie tylko w tym roku. A może trzeba nam w ogóle wrócić do świętowania tego co istotne w uroczystości pierwszokomunijnej? A może tak jak przeżyliśmy najważniejsze Paschalne Święta i Tajemnice Chrześcijaństwa w domu, w niewielkim rodzinnym gronie (dla wielu odarte właśnie z tego co najważniejsze, najistotniejsze – z możliwości przyjęcia Spowiedzi i Komunii sakramentalnej) to trzeba nam i w tym wydarzeniu skupić się na tym co najważniejsze, gdzie w centrum stanie Dziecko i Jezus Eucharystyczny oraz najbliższa Rodzina. Prezenty i „impreza mogą odbyć się przy innej okazji, aby nie przesłaniać tego cudu, który dokonuje się w sercach naszych dzieci. To przy okazji poddaję pod rozwagę, byśmy zmierzyli się z tą myślą, zanim przyjdzie nam ustalać szczegóły decyzji.

Pozdrawiamy Was bardzo serdecznie, pamiętamy w modlitwie

Ks. Proboszcz i Katecheci


Ps. W razie koniecznych pytań prosimy o kontakt telefoniczny:
ks. Ryszard Nowak +48 606 968 309
p. Alina Stankowska +48 502 670 817
p. Marian Ptok +48 602 740 651

PDF icon

.