stary cmentarz 02

Trwają prace budowalne na naszym "starym" cmentarzu parafialnym
przy ulicy Orzegowskiej - INFO poniżej

Po latach koniecznych inwestycji związanych z termomodernizacją  kościoła i probostwa oraz innymi niezbędnymi działaniami nadszedł czas na "rewitalizację" naszego cmentarza. Rozpoczęte aktualnie prace, jak sądzimy, pozwolą nam otworzyć nową kartę w historii tego miejsca, które jak ufamy wróci do swojej "starej-nowej" świetności.

Od samego początku mojego pobytu w parafii (2010 r.), został mi zadany temat "Starego Cmentarza Orzegowskiego". Po latach "żywotności" (ostatnie pochówki miały na nim miejsce w 1957 roku), mniej więcej z końcem lat 70. ubiegłego wieku, rozpoczął sie stan jego postępującej degradacji. Temat powrócił w związku z 700. rocznicą Orzegowa oraz związanym z tym wydarzeniem, powstaniem Towarzystwa Miłośników Orzegowa (2005 r.). TMO podjęło się opieki nad naszą nekropolią, przyjmując to jako jeden ze swoich "sztandarowych" projektów. Nadal, wzorem tradycji poprzedników, pielęgnujemy sprawowanie Eucharystii w intencji naszych orzegowskich przodków. Msze te są sprawowane przy cmentarnym ołtarzu polowym w dzień po Odpuście parafialnym (poniedziałek po ostatniej niedzieli września) oraz w Dzień Zaduszny (2 listopada) o godz. 16.00 (gdy pogoda nam nie pozwala wtedy Msze te odbywają sie w kościele).

Wydaje się, że ten pierwszy etap "uruchamiania" Starego Cmentarza Orzegowskiego zakończy się w pierwszym kwartale 2022 r. Na razie prosiomy o cierpliwość. Kiedy tylko będzie to możliwe zostaną też podane zasady korzystania z naszego cmentarza, które oczywiście nie będą odbiegały od tych powszechnie obowiązujących na innym rudzkich cmentarzach. 

W związku z powyższym nadal bardzo prosimy, aby osoby mające swoich bliskich pochowanych na tym naszym „starym” cmentarzu i pragnące zachować to miejsce pochówku swoich przodków, a także z perspektywą kontynuacji tam kolejnych pochówków, aby zgłosiły się osobiście lub telefonicznie do kancelarii parafialnej celem zabezpieczenia tych miejsc (tel. 32/2481388).
                                                 ks. Ryszard Nowak, proboszcz

 

Z wcześniejszych informacji:

IX 2021 r.

Od poniedziałku 9 sierpnia 2021 r. rozpoczęły się prace budowalne na naszym parafialnym cmentarzu przy ulicy Orzegowskiej. 
Zatem formalnie rozpoczął się proces swoistego „ożywienia” tej nekropolii...

Z ważnych informacji na dziś:

  • w części po lewej od wejścia na cmentarz, zachowane grobowce historycznezostały zlokalizowane wzdłuż głównej alejki, po jej lewej stronie
  • wzdłuż południowej linii ogrodzenia powstają coraz lepiej widoczne kolumbaria
  • na lewo od wejścia powstaje miejsce na składowanie śmieci
  • za nim zostanie umiejscowione ujęcie wody(zostanie ona doprowadzone na cmentarz po ostatecznych wymaganych uzgodnieniach)
  • za nim powstanie ossuarium, w którym znajdą się wszelkie znalezione na cmentarzu szczątki kości (mamy świadomość, że ostatnie pochówki miały miejsce ponad 60 lat temu)
  • w osłoniętej dziś części cmentarza powstają piwnice grobowcowe, w których będzie można umieścić po dwie trumny
  • w późniejszym czasie po prawej stronie od wejścia powstaną także miejsca na groby ziemnieurnyskładane do ziemi
  • mamy nadzieję, że jeśli nie spotkają nas jakieś niespodziewane okoliczności to cmentarz zostanie „uruchomiony” na początku przyszłego roku

W związku z powyższym bardzo prosimy, aby osoby mające swoich bliskich pochowanych na tym naszym „starym” cmentarzu i pragnących zachować to miejsce pochówku swoich przodków, a także z perspektywą kontynuacji pochówków w tym miejscu, aby zgłosiły się do kancelarii parafialnej celem zabezpieczenia tych miejsc.

stary cmentarz 01


IV 2021 r.

Jak już wszyscy mogli usłyszeć we wcześniejszych komunikatach, nasza parafia uzyskała zgodę na wybudowanie kolumbariów na naszym parafialnym cmentarzu przy ulicy Orzegowskiej. Rozpoczął się zatem proces swoistego „ożywienia” parafialnej nekropolii, która zakłada m.in. rewitalizację najbardziej zaniedbanej części cmentarza.

Oprócz rzeczonego kolumbarium, na cmentarzu pozostaną groby historyczne, którymi będzie zajmować się Parafia i Towarzystwo Miłośników Orzegowa oraz groby rodzinne. Stąd apel do osób mających swoich bliskich pochowanych na naszym starym cmentarzu i pragnących zachować to miejsce pochówku, by zgłosiły się do kancelarii parafialnej celem podjęcia zabezpieczenia tych miejsc. Przez najbliższe pół roku do końca roku 2021 będziemy oczekiwali na tego rodzaju kontakt. 

IX 2020 r.

Z początkiem września otrzymaliśmy decyzję naszego Urzędu Miasta o możliwości wybudowania kolumbariów na naszym parafialnym cmentarzu przy ulicy Orzegowskiej. Tym samym nareszcie rozpoczął się proces swoistego „ożywienia” tego naszego, parafialnego cmentarza. Więcej szczegółów przekażemy w najbliższym czasie. Jednak już od dzisiaj bardzo prosimy, aby osoby mające swoich bliskich pochowanych na naszym cmentarzu i pragnących zachować to miejsce pochówku zgłosiły się do kancelarii parafialnej celem podjęcia zabezpieczenia tych miejsc. Przez najbliższe pół roku do Wielkanocy 2021 będziemy oczekiwali na tego rodzaju kontakt. Jednocześnie zachęcamy i zapraszamy do zapoznania się z pierwszymi projektami proponowanej rewitalizacji naszego cmentarza)

VIII 2019 r.

Rozpoczął się proces porządkowania granic i własności działek wchodzących w obręb naszego cmentarza parafialnego przy ul. Orzegowskiej przez Zespół Geodetów Uprawnionych DE KA ER s.c. z Bytomia. Według zapowiedzi proces ten trwa na szczeblu wojewódzkim ok. 2./3. lat. W związku z tym zostały podjęte rozmowy z p. Jerzym Kasperkiem reprezentującym TMO oraz z Firmą Hofman świadczącą Usługi Pogrzebowe, dotyczącą możliwości współpracy w zakresie "uruchomienia" i administrowania tym cmentarzem.