rudzka mappka baner„Rudzka mAPPka” – nowoczesny, interaktywny sposób na wędrówkę po Rudzie Śląskiej, śladami jej historii, kultury, architektury…

Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci!” przygotowało narzędzie, które w nowoczesny i atrakcyjny sposób umożliwia poznanie historii i kultury Rudy Śląskiej.

„Rudzka mAPPka”, działająca od października br., to aplikacja internetowa (webowa) oraz mobilna, działająca na telefonach komórkowych, smartfonach i tabletach. Posiada interaktywną mapę miasta i stanowi pewną bazę wiadomości umożliwiającą rozpoznanie terenu. Można ją pobrać nieodpłatnie na stronie Rudzkiej mAPPki pod adresem http://rudzkamappka.pl . Jest ona również dostępna bezpośrednio w Google Play i App Store.

Aplikacja przedstawia informacje o najważniejszych zabytkach, miejscach historycznych i obiektach przemysłowych w Rudzie Śląskiej, nawet tych już nieistniejących. Prezentuje znane rudzkie postacie oraz znamienite rody, które wywarły ogromny wpływ na rozwój miasta. Znajdziemy w niej wiele informacji, ciekawostek historycznych i etnograficznych, legend, a także trasy spacerowe po najciekawszych zakątkach każdej z dzielnic.

Główne zakładki tematyczne ułatwiają poruszanie się po aplikacji i wybór interesujących nas miejsc. Wszystkie obiekty mają dokładnie wyznaczoną lokalizację na mapie, wzbogacone są opisami oraz materiałem ikonograficznym. Dzięki zdjęciom archiwalnym dowiemy się, jak Ruda Śląska wyglądała w minionych latach. Wiele miejsc zilustrowanych zostało zdjęciami prac autorstwa śląskich grafików i malarzy, zobaczymy więc miasto ich oczami. Warto zaznaczyć, że wszystkie materiały archiwalne, zdjęcia i grafiki pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej.

Gry terenowe, zagadki i zadania multimedialne (o różnym stopniu trudności) to kolejne funkcje aplikacji. Zaletą jest jej interaktywny charakter. Każdy użytkownik aplikacji może podzielić się z innymi swoimi przemyśleniami, wspomnieniami oraz archiwalnymi fotografiami lub współczesnymi zdjęciami, a treści te będą moderowane przez pracowników muzeum.
W obecnej sytuacji „Rudzka mAPPka” to doskonała propozycja dla nauczycieli, uczniów oraz rodziców, by w zaciszu domowym odkrywać historię i tajemnice Rudy Śląskiej. Edukacja młodzieży prowadzona w ten nowoczesny sposób zachęci do wspólnej zabawy i da z pewnością dobre rezultaty.

Polecamy i serdecznie zapraszamy do pobierania i korzystania z „Rudzkiej mAPPki”!

http://rudzkamappka.pl 
oraz Googleplay i Appstore: rudzka mappka